Skip to content
  • She’s Next online program
  • Kako učestvovati
  • Trajanje programa
  • Raspored webinara
  • Blog postovi

She’s Next online edukativni program

Kao deo svoje posvećenosti ženama preduzetnicama, kompanija Visa je pokrenula globalnu inicijativu za podršku i osnaživanje žena - vlasnica preduzeća pri formiranju, održavanju i razvoju poslovanja. Naziv inicijative je She’s Next, empowered by Visa.   

Visa, globalni lider u digitalnim plaćanjima, u saradnji sa AFA (Asocijacija za afirmaciju potencijala žena) pokreće besplatni online edukativni program za žene preduzetnice i vlasnice malih preduzeća u Srbiji, u okviru globalne kampanje She’s Next.

#She’s Next edukativni program obuhvata 6 webinara koje vode eminentni stručnjaci iz različitih oblasti poslovanja.  

Tokom webinara učesnici će imati jedinstvenu priliku da unaprede svoje znanje i steknu praktične veštine u oblastima koje su ključne za opstanak i razvoj njihovog poslovanja. Webinari, koje vode eminentni stručnjaci u svojim oblastima, učesnicima će pružiti uvide koji im mogu doprineti i pomoći u rastu biznisa, kao i pri suočavanju i prevazilaženju poslovnih izazova. Webinari online edukativnog programa #She’s Next obuhvatiće različite značajne teme: praćenje trendova na tržištu, kako ostati konkurentan, pravna pitanja ključna za mala i srednja preduzeća, krizni menadžment plan i prilagođavanje novim okolnostima, optimizaciju finansija u “novom normalnom” poslovnom okruženju nakon epidemije virusa COVID-19, prednosti e-trgovine i veštine digitalnog marketinga.   

Pored toga, svaki webinar će imati sesiju pitanja i odgovori sa ekseptima, tokom koje će učesnici moći da postave pitanja u vezi sa svojim poslovanjem i da dobiju personalizovane savete o uspešnom rešavanju poteškoća sa kojima su se susreli. 

Prvi webinar pod nazivom „Radionica o istraživanju tržišta” biće održan u utorak, 8. septembra 2020. godine. 


Kome je namenjen program?

Online edukativni program primarno je namenjen vlasnicama malih preduzeća, preduzetnicama i ženama menadžerima koje žele da razviju svoj biznis i unaprede pristupe u upravljanju poslovanjem. 

Mogućnost prijave za online edukativni program #She’s Next imaće i svi drugi zainteresovani. 

Uslovi učestvovanja u programu 

Kako biste učestvovali u online edukativnom programu #She’s Next potrebno je da prethodno izvršite registraciju. 

Program obuhvata:

  • 6 besplatnih webinara sa uglednim stručnjacima: interaktivni, zasnovani na dugogodišnjim iskustvima i ekspertizi, uz praktične savete o uspehu iz prve ruke
  • pojedinačna testiranja nakon svakog webinara radi provere znanja i rezultata nakon učešća
  • Sesija pitanja i odgovori u okviru svakog webinara: prilika da pitate eksperte o vođenju i razvoju poslovanja


Trajanje i format #She’sNext edukativnog programa

  • 6 online webinara tokom septembra 2020. godine
  • svaki webinar traje sat vremena  (uključujući lekciju koju drži stručnjak i sesiju pitanja i odgovori na kraju) 
  • webinari će biti održani online putem ZOOM platforme
  • Učešće u programu je moguće nakon prethodne registracije. Svi prijavljeni učesnici dobiće poseban link za pristup svakom webinaru, kao i testove na e-mail adresu navedenu tokom registrovanja.  


Raspored webinara

Istraživanje tržišta je najjednostavniji način za preduzetnike da budu u toku sa trendovima na tržištu i održe konkurentsku prednost uvećavanjem svojih poslovnih mogućnosti. Uz bolje razumevanje tržišta od samog početka, ovaj webinar će doprineti kreiranju kvalitetne poslovne strategije za postavljanje i razvoj brenda koji je bolji od konkurencije. 

Stručni predavač: Danijela Damjanović, Customer Insight Expert, Telenor 

Kao preduzetnik, bilo da pokrećete svoj biznis ili ste zauzeti njegovim razvojem, suočavate se sa donošenjem krucijalnih odluka o svim aspektima poslovanja. Kako bi se olakšalo bavljenje različitim pravnim pitanjima, ovaj webinar će pokriti teme koje se odnose na formiranje entiteta, zaštitu intelektualne svojine, poštovanje zakona o zapošljavanju, planiranje poreza i finansiranje.  

Stručni predavač: Milica Filipović, Senior Associate, Karanovic & Partners 

Kako svi svedočimo krizi koja se dogodila i utiče na razne sektore privrede, na velike i male kompanije, ovaj webinar ima za cilj da pomogne preduzetnicima da se unapred pripreme za moguću kriznu situaciju i da se prilagode novoj situaciji i okolnostima. Kroz webinar će vam biti predstavljeni koraci kreiranja plana upravljanja krizom, njegove implementacije, kao i način na koji možete da oporavite svoje poslovanje i spremite se za dalji napredak.   

Stručni predavač: Jelena Trninić, menadžer za odnose sa javnošću i komunikacije, Coca-Cola Company

Kriza izazvana pandemijom virusa COVID-19 kao posledicu imala je zatvaranje mnogih preduzeća, a dosta malih i srednjih preduzeća suočava se sa problemima likvidnosti. Webinar će vam pomoći da potencijalnu finansijsku tragediju pretvorite u samo privremeni zastoj. Naučite kako da projektujete novčani tok i optimizujete poslovne finansije. 

Stručni predavač:

  • Maja Andonov, direktor Sektora za poslovanje sa malim biznisom, Banca Intesa 
  • Ana Marković, Business Development Manager, Visa 

Od startapa, preko malih preduzeća, pa sve do velikih brendova, mnoge kompanije mogu imati benefite od posedovanja sopstvenog sajta za e-trgovinu, putem kojeg mogu prodavati svoje proizvode i usluge. U današnjem konkurentnom društvu, potrošači žele da kupuju iz svoje kuće, što e-trgovinu čini fleksibilnim rešenjem, kako za kompanije, tako i za kupce. Naučite kako e-trgovina može doprineti razvoju vašeg brenda, širenju njegovog dosega, povećavanju marketinških mogućnosti i zašto se može primeniti i na vaše poslovanje. 

Stručni predavač: Zorana Milidrag, predsednik eCommerce Asocijacije Srbije 

U digitalnoj eri, sve više potrošača pretražuje i kupuje različite proizvode putem interneta. Saznajte zbog čega je digitalni marketing finansijski isplativ i kako može doprineti dopiranju do ciljne javnosti kojoj se obraćate. Naučite kako da kreirate promotivni miks za svoj biznis, kako da postignete i održavate sjajno korisničko iskustvo i kako da uspešno izgradite online zajednicu. 

Stručni predavač: Milica Đurđević, Digital menadžer, Coca- Cola Company

Blog postovi

ŠTA JE ISTRAŽIVANJE TRŽIŠTA I ZBOG ČEGA SE SPROVODI? 

Istraživanje tržišta je sistematično prikupljanje informacija o potrošačima i njihovim potrebama, korišćenjem metoda i tehnika društvenih nauka radi donošenja poslovnih odluka. Komunikacija sa ciljnim javnostima ne može biti uspešna bez prethodno detaljno obavljenog istraživanja tržišta, koje nam pruža relevantne informacije i omogućava nam da se upoznamo sa potrošačkim navikama. Veliki broj kompanija, koje su ovu vrstu analize smatrale nepotrebnim finansijskim troškom, nije uspeo da se prilagodi potencijalnim kupcima, a samim tim njihova strategija nastupa na tržištu nije bila dovoljno dobra. 

Kako bi se ostvarila bolja pozicioniranost kompanije u odnosu na konkurenciju, kao i uspešna komunikacija sa kupcima, neophodno je pratiti njihovo mišljenje i iskustvo sa vašim proizvodima i uslugama, utisak tokom i nakon kupovine, ali i raditi na razvoju motivacije i lojalnosti. Za postizanje lojalnost kupaca potrebno je pružiti dobru kombinaciju cene i kvaliteta, istovremeno vodeći računa o troškovima, kako bi vaša kompanija i dalje poslovala sa dobitkom. Na taj način, shvatamo da su istraživanje tržišta i prilagođavanje potrebama kupaca ključni za upešno poslovanje kompanije. Informacije dobijene istraživanjem tržišta najčešće se koriste za postavljanje biznis strategije, praćenje njene realizacije, optimizaciju ciljne grupe i elemenata marketing miksa. 

Jedna od najčešćih podela istraživanja tržišta je na kvalitativna i kvantitativna istraživanja, pri čemu kvalitativna istraživanja ne podrazumevaju kvantifikaciju, već razumevanje i opisivanje pojava. Ovaj vid istraživanja najčešće koristimo za dobijanje dubljeg i detaljnijeg uvida u pojavu koju istražujemo, dok se kvantitativna istraživanja zasnivaju na statističkoj analizi, a rezultati su kvantifikovani i prikazani putem tabela i grafikona. Važnu ulogu u uspešnom sprovođenju kvantitativnih istraživanja imaju uzorkovanje i dizajn upitnika. 

Osnovni cilj uzorkovanja je da omogući zaključivanje o ciljnoj populaciji na osnovu informacija dobijenih iz uzorka. Kada govorimo o dizajnu upitnika, pitanja bi trebalo da budu strukturisana u obliku levka – od opštih ka specifičnim. Prilikom formulacije upitnika važno je da se koriste jednostavne rečenice, kao i da pitanja budu jasna, nepristrasna i nedvosmislena. Istraživanje se može sprovesti interno (samostalno) ili eksterno, odnosno angažovanjem agencija za istraživanje tržišta. Jedan od saveta podrazumeva korišćenje Google forme koja olakšava sastavljanje ankete ili upitnika.  

Istraživanje tržišta je snažan alat za predviđanje i prilagođavanje promenama na konkurentnom tržištu. Budite proaktivni, istražite potencijalne šanse i pretnje i planirajte svaki korak kako biste doneli dobre i pravovremene poslovne odluke. 

 

ŠTA TREBA DA ZNAM PRILIKOM POKRETANJA SOPSTVENOG BIZNISA?

Kada govorimo o pokretanju sopstvenog biznisa, trebalo bi da posmatramo tri glavna aspekta, a to su korporativna pitanja, pitanja intelektualne svojine i njene zaštite, kao i oglašavanje i zaštita privatnosti. 

Prva stvar koju je potrebno obaviti predstavlja registracija u Agenciji za privredne registre (APR). Registracija je poslednjih godina veoma olakšana tako da se možete registrovati čak i onlajn, uz pomoć nekoliko videa koji se nalaze na samom sajtu agencije. Ukoliko se ipak ne snađete na ovaj način, u APR-u rade dežurni pravnici koji će vam pomoći pri procesu registracije. Za sam proces neophodni su vam registraciona prijava, odštampana lična karta, kao i taksa koju je potrebno platiti. Takođe, važno je da im napomenete ukoliko želite da vam se rešenje dostavi na adresu. 

Kada je reč o angažovanju zaposlenih, neophodno je obratiti pažnju na različite vrste ugovora i ograničenja koja dati ugovori nose sa sobom. Najčešće vrste ugovora o angažovanju zaposlenih su: Ugovor o radu, Ugovor o delu, Ugovor o privremenim i povremenim poslovima, Ugovor o stručnom usavršavanju, a moguće je i tzv. agencijsko zapošljavanje gde agencija obavlja sve administrativne poslove. Takođe, treba voditi računa o zdravlju i bezbednosti zaposlenih na radu, koji su ugovoreni Zakonom o radu.

Vodite računa i o ugovaranju zarade. Postoje različite vrste naknada koje poslodavac treba da isplati zaposlenima, kao što su: naknada za topli obrok, troškovi prevoza, regres za korišćenje godišnjeg odmora, uvećana zarada za prekovremeni, noćni i rad tokom praznika/neradnih dana itd. 

Intelektualna svojina podrazumeva četiri glavne komponente: autorsko pravo (softver, scenario za film...), logo koji se registruje kao žig u Zavodu za intelektualnu svojinu i obnavlja se na svakih deset godina, dizajn (za lakšu komunikaciju sa potrošačima i prepoznatljivost na tržištu) i patent. 

Za kraj, da biste došli do potrošača, bitan aspekt je oglašavanje koje obuhvata širok spektar prikazivanja, pa tako može podrazumevati običan logo na hemijskoj olovci, bilbord, pa čak i reklamu na televiziji. Prilikom oglašavanja treba voditi računa o određenim pravilima, od kojih su neka od najvažnijih da ne treba nikoga vređati niti se upoređivati sa konkurencijom. Sve je češće prisutno oglašavanje putem društvenih mreža, koje je regulisano i zaštitom privatnosti ličnih podataka. Ukoliko se odlučite na ovaj vid oglašavanja, najmanji rizik je korišćenje sponzorisanih objava.

KRIZA – OPASNOST ILI ŠANSA?

Kriza predstavlja bilo koji događaj koji se dešava ili se očekuje i vodi određenom problemu koji utiče na poslovanje, pojedinca, grupu, zajednicu, pa čak i celokupno društvo. Neke od osnovnih karakteristika krize podrazumevaju da je ona najčešće neočekivana, izaziva nesigurnost i nelagodu, predstavlja pretnju za ispunjenje poslovnog cilja, zahteva dodatne resurse i može imati negativan uticaj na imidž i reputaciju firme ili njenog predstavnika. 

Krizu možemo posmatrati kao opasnost i prepustiti se nelagodnom osećaju ili je možemo prepoznati kao šansu za unapređenje i poboljšanje poslovanja. Treba biti otvoren za ono što je dobro za biznis i na taj način izlazimo iz krizne situacije jači. Ono što je potrebno jeste sagledati gde smo bili pre krize, šta smo naučili tokom krize i šta je to dobro proizašlo iz krize. Takođe, pogrešno je na početku zauzeti stav da kriza ne može nama da se dogodi. Krize se mogu svima dogoditi i najgora stvar je dočekati krizu nespreman. Uvek postoji potencijal da se kriza dogodi, a ukoliko ga prepoznamo, postoji verovatnoća od 50% da ćemo krizu uspešno prebroditi. 

Kako reagovati u kriznim situacijama? Prvenstveno treba sagledati delovanje pre, tokom i nakon krize. Kada govorimo o delovanju pre krize, ono podrazumeva, pre svega, identifikaciju potencijalnih kriza koje bi mogle da predstavljaju opasnost za kompaniju, nakon čega treba sagledati različite vrste scenarija – od najboljih do najgorih. Nakon toga sledi planiranje krize kako bi se njom moglo upravljati. Treba delovati proaktivno – organizujte krizni tim, isplanirajte marketing i PR strategiju, angažujte eksterne eksperte ukoliko je to neophodno, izgradite dobar odnos sa ciljnim javnostima. 

Kada je reč o delovanju tokom krize, potrudite se da ne paničite. Na taj način se ne može sagledati jasna slika situacije, niti planirati naredni koraci. Treba sprečiti da kriza eskalira u nešto što je van naših granica mogućnosti, a ključni korak u tome predstavlja krizni plan komunikacije. Dobra komunikacija, kako eksterna, tako i interna neophodna je za svaku organizaciju. Za dobru komunikaciju sa stejkholderima, neophodno je pružanje kredibilne, jasne i autentične informacije kako bi oni na pravi način shvatili našu poruku, a sa ciljem da zaštitimo naš imidž i reputaciju. Značajno je planirati komunikaciju, pre svega sa medijima. Budite spremni na brojna pitanja i nikada nemojte dati odgovor „Nemam komentar“. Preuzmite odgovornost i ostanite pribrani.

Što se tiče delovanja nakon krize, procenite štetu koju je kriza izazvala i poboljšajte postojeći plan delovanja u kriznim situacijama uz pomoć naučenih lekcija. Nastavite konstantno da unapređujete imidž i reputaciju kompanije i radite na izgradnji dobrih odnosa sa interesnim grupama.

KAKO UPRAVLJATI FINANSIJAMA TOKOM KRIZE?

Za finansije kažemo da su „krvotok“ preduzeća, koji oslikava sve rezultate poslovnih aktivnosti – pozitivne i negativne. Jedno od glavnih pitanja odnosi se na načine održanja kontinuiteta u cirkulaciji novca u preduzeću i obezbeđenje opstanka malih i srednjih preduzeća u doba krize. 

Pre svega, upoznaćemo se sa terminom „gotovinski ciklus“. Gotovinski ciklus je vreme koje u proseku protekne od trenutka izdavanja gotovine (dobavljači, zarade...) do trenutka priliva gotovine (naplate potraživanja od kupaca) i prevashodno zavisi od biznis modela kompanije. Biznis model je način na koji je organizovano poslovanje preduzeća - od momenta nabavke sirovina/robe do momenta naplate potraživanja od kupaca. 

Ključni aspekti poslovanja koji opredeljuju biznis model su: pozicija kompanije na tržištu nabavke, interna organizacija poslovanja i pozicija kompanije na tržištu prodaje. Krize privrednog sistema i poremećaji na tržištu, na kojem preduzeće posluje utiču na pojedine ili na sve aspekte poslovanja. Ukoliko samo jedan aspekt poslovanja ne funkcioniše kako treba redovan tok novca u preduzeću biće narušen. 

Hajde sada da se upoznamo sa pojmom tzv. gepa likvidnosti. Gep likvidnosti je broj dana koji protekne od momenta plaćanja (odliva novca) do momenta naplate (priliva novca). Sada možemo postaviti pitanje koliko je potrebno sredstava za finansiranje obrta? Ukoliko ukupne godišnje troškove poslovanja (umanjene za amortizaciju) svedemo na prosečni dnevni nivo i tako dobijeni iznos pomnožimo sa brojem dana, koliko iznosi Gep likvidnosti, dobićemo vrednost obrta, koju moramo finansirati sami. Ukoliko vam je ova rečenica previše konfuzna, možemo je predstaviti formulom:

Troškovi poslovanja ÷ 365 × Gep likvidnosti u danima = Gep likvidnosti vrednosno

Šta se dešava sa Gepom likvidnosti tokom krize? Povećava se broj dana u kojem je potrebno da finansiramo samostalno svoje poslovanje. Gep likvidnosti raste – preduzeće ne može iz poslovanja da generiše dovoljno gotovine da pokrije kompletan poslovni ciklus. Javlja se potreba za eksternim izvorima za finansiranje obrta, a to su uglavnom krediti!

Ono što se može preduzeti da Gep likvidnosti  ostane u održivim okvirima tokom krize jeste osloboditi dodatna sredstva u samom preduzeću: prodati osnovno sredstvo koje nam nije neophodno za kontinuitet poslovanja, dodatnim rabatima podsticati kupce da servisiraju svoje obaveze u roku ili pre roka, diversifikovati strukturu dobavljača, odnosno smanjiti zavisnost od velikih dobavljača kroz pronalaženje novih dobavljača koji u nekom trenutku mogu supstituisati postojeće, racionalizovati internu organizaciju odnosno troškove poslovanja (troškove zakupa, marketinga, režijske troškove redukovati ukoliko je moguće, troškove zarada učiniti fleksibilnim tj. vezati za učinak...) ili, na primer, uvesti softver za upravljanje zalihama, koji će omogućiti skraćenje perioda u kojem nam zalihe leže na lageru. 

Kredit u banci – da ili ne? Odgovor je potvrdan, ali u onoj meri u kojoj vaše poslovanje to može da nosi. Kredit je finansijska injekcija, koja će obezbediti preduzeću prevazilaženje gepa u finansiranju i kontinuitet u poslovanju kao i uredno servisiranje obaveza prema dobavljačima i drugim poveriocima. I za kraj, vratimo se na početak, nemojte zaboraviti da je veoma važno ročnost kredita i dinamiku plaćanja uskladiti sa vašim poslovnim ciklusom!

REVOLUCIJA ONLINE POSLOVANJA

Većina ljudi kada govori o online poslovanju, odmah pomisli na web prodavnicu. Međutim, online poslovanje, između ostalog, obuhvata i određene analitičke alate, dobro poznavanje digitalnog marketinga, odnosa sa javnošću, finansija. Internet danas svima pruža priliku za uspešno poslovanje i zaradu. Glavna prednost online poslovanja jeste mogućnost da sa malim ulaganjima započnete svoj biznis i ostvarite ogroman profit.

Opšte je poznato da ljudi ne kupuju na sajtovima koji su samo lepo dizajnirani. Ključno je da web prodavnica bude user-friendly, što pre svega podrazumeva pojednostavljen način kupovine, kako bi se osiguralo da će se kupci ponovo opredeliti za kupovinu i na taj način se stiče lojalnost. 

Dve najznačajnije razlike između tradicionalne prodaje i online poslovanja ogledaju se u troškovima i pristupu. Varijabilni troškovi su proporcionalno mnogo viši u odnosu na fiksne troškove kod online poslovanja, pre svega zbog troškova isporuke koji postoje čak i kada kupac plaća dostavu, a takođe i zbog provizije koja se plaća banci pri svakom prodatom proizvodu koji je plaćen karticom. Što se tiče pristupa, više ne postoji tradicionalno pravilo „web-first“ već je fokus na „mobile-first“ pravilo, s obzirom na podatak da 80% mladih kupuje samo preko mobilnog telefona. 

Takođe, kada biramo platforme preko kojih želimo da uspostavimo svoju web prodavnicu, veoma je važno da proverimo sa kojim kurirskim službama i bankama ta platforma sarađuje odnosno ima ugovor, kako bi se rokovi ispoštovali, što mnoge kurirske službe, naročito sada u vreme pandemije korona virusa ne poštuju. Postoji veliki broj analitičkih alata koji se koriste kako bi se poboljšao rad online prodavnice. „Heatmap“ predstavlja grafički prikaz podataka na sajtu odnosno pokazuje na koji deo sajta posetioci najviše puta kliknu. Veoma je važno upoznati se sa terminom jedinstvene prodajne ponude koja predstavlja izjavu kojom se ukratko opisuje po čemu se vaša kompanija, proizvod ili usluga razlikuju od konkurentskih. Na taj način određuje šta je to što vaše poslovanje čini boljim izborom i zbog čega bi ciljna javnost trebalo da izabere vas, a ne konkurenciju.

Često se kod potrošača javlja sumnja kada je u pitanju online poslovanje, pa se iz tog razloga mnogi ipak ne odluče za kupovinu. Postavlja se pitanje da li je rizik veći kada je u pitanju tradicionalna ili online prodaja. Najčešći razlozi za brigu su strah od nepoznatog i nedostatak informacija. U većini slučajeva, online poslovanje nosi manji rizik zbog mogućnosti detaljnije elektronske provere prodavca i iskustava i recenzija drugih kupaca. Takođe, potrošač može detaljnije da se upozna sa uslovima kupovine, za šta najčešće ne postoji mogućnost niti vreme kada je u pitanju tradicionalna kupovina. Plaćanje roba i usluga platnim karticama na Internetu podjednako je bezbedno kao i na POS terminalima u restoranima, prodavnicama, na benzinskim pumpama. Štaviše, na Internetu postoje servisi za posredovanje u bezbednom obavljanju plaćanja, koji pružaju veći stepen sigurnosti u obavljanju transakcija od tradicionalnih načina plaćanja. 

Online poslovanje ne prašta. Iako svima pruža mogućnost za ostvarenje zarade, takođe podrazumeva i veoma dobro planiranje procesa i uopšte nije jednostavno. Zahteva i tim koji radi odnosno bar dvoje ljudi jer je radno vreme online prodavnice 24/7. Očekivani rast online poslovanja uticaće na porast konkurencije jer će svi želeti da uzmu deo kolača. To je dobra vest za potrošače jer će veća konkurencija uticati na smanjenje cena i bolje korisničko iskustvo. Globalni trendovi se neće menjati, a imaće ogromne posledice na sve učesnike na tržištu. Praćenje online ponašanja korisnika i njihovih transakcija omogućava kreiranje jedinstvenih ponuda koje će promeniti način poslovanja u budućnosti.

DIGITALNI MARKETING – ODAKLE DA POČNEM?

Prema Kotleru, ocu marketinga, marketing je društveni upravljački proces kojim pojedinci i grupe dobijaju šta im je potrebno i žele, preko kreiranja i razmena proizvoda i vrednosti sa drugima. Digitalni marketing ima za cilj promovisanje proizvoda i usluga na jednom ili više digitalnih medija od kojih su najvažniji: marketing na društvenim mrežama, marketing na pretraživačima i email marketing.

Danas su gotovo svi potrošači prisutni online – potrebno je shvatiti ko su vaši korisnici i koje društvene kanale najviše koriste. Testiranjem različitih vrsta kanala dolazi se do onog koji je najpogodniji za vašu oblast poslovanja. 

U zavisnosti od vaših proizvoda i usluga, kao i budžeta kojim raspolažete, neophodno je napraviti plan koji će poslovanje učiniti najprofitabiljnijim odnosno generisati najveći broj potrošača i prodaje. S obzirom da se sve mora isplanirati do najsitnijih detalja, treba obratiti posebnu pažnju na vizuelni identitet koji nije isti na svim društvenim mrežama.

Najveći broj odluka o kupovini počinje samim pretraživanjem na Google-u, a kako biste bili vidljivi na pretraživaču, potrebno je da se izvrši profesionalna SEO optimizacija sajta, kako bi se sajt nalazio na prvoj strani pretraživača i na taj način poboljšala šansa za povećanje broja korisnika. 

Email marketing predstavlja jeftino, a dobro rešenje ukoliko želite da obavestite veliki broj ljudi o vašoj ponudi, akcijama, popustima i slično. Reklama putem banera na posećenim internet portalima takođe može predstavljati dobro rešenje za obaveštavanje potrošača o novim ponudama.

Dobra digitalna kampanja ima veliki broj benefita koji se odnose, pre svega, na podizanje svesti o brendu, privlačanje korisnika kroz upoznavanje sa proizvodima i uslugama, stvaranje lojalnih potrošača, ali i brže širenje informacija na društvenim mrežama kako bi kupci videli pravu ponudu u pravo vreme. Dve velike prednosti digitalnog marketinga predstavljaju mogućnost za direktnu komunikaciju sa potencijalnim korisnicima i jednostavan način za prikupljanje velikog broja podataka koji se dalje mogu analizirati. 

Morate znati da ne postoji univerzalno rešenje ili putanja kojom se dolazi do uspešne strategije digitalnog marketinga. Nisu svi marketing kanali podjednako dobri za svakog. Suština je pronaći odgovarajući kanal za komunikaciju sa vašim ciljnim javnostima kako bi vaša kompanija dobila bolju sliku i bolji ugled na tržištu.